KALENDÁR VČELÁRA – FEBRUÁR

Február

Február je dosť nevyspytateľný mesiac. Boli roky keď koncom februára včely lietali a v nížinách začala kvitnúť lieska, ale boli aj roky, keď zima dosahovala vrchol. Pozitívne je však to, že sa dni začali podstatne predlžovať a niektorí včelári sa už nevedia dočkať začiatku včelárskej sezóny.

Na včelnici
V tomto mesiaci na včelnici ešte nie je veľa práce. Okrem bežných kontrol o ktorých som už v tejto rubrike písal je vhodné, ak je úľ na to prispôsobený a počasie to dovolí, skontrolovať podmetove podložky. Pre väčšinu včelárov, ktorí včelária v úľoch bez odnímateľných dien, je to úkon bezpredmetný, pretože kontrola cez letáč je problematická. Tí včelári, ktorí majú ľahko vysúvateľnú podložku, podľa spádu meliva na nej vedia určiť stav a kondíciu včelstva. Ak je veľa meliva po celej ploche podložky, včelstvo môže mať problémy so zásobami. Tu pomôže aj pohľad cez durofolovu fóliu na vrchnom nadstavku. Pohľadom zhora vieme zhodnotiť stav zásob a miesto chumáča. Ak sú na fólii už vyzrážané kvapky vody, je to dôkaz toho, že matka už ploduje a život vo včelstve začína naberať obrátky. Ten kto ukončil liečenie proti klieštikovi v októbri s tým, že spád klieštikov je už nízky, môže byť o rok nemilo prekvapený preto, že nezlikvidoval klieštikov v zaviečkovanom plode. Do novej sezóny pôjdu včelstvá s podstatne vyšším množstvom klieštika a ak včelár na to nebude pripravený a nezasiahne včas, v auguste alebo v septembri príde o včelstvá, alebo ich stihne ešte nakŕmiť a včely sa z úľa stratia. Zostanú len vence zásob a nedoliahnutý plod. A možno rabovka. Píšem o tom preto, že väčšina včelárov nemá podmetové podložky, nevie kontrolovať spád klieštikov po liečení, liečia len naslepo, nevedia kontrolovať zimné melivo a možný prirodzený spád klieštika v zimnom melive pri zlom preliečení. Potom sa jednoducho sťažujú, že liečivo je neúčinné.
Druhý problém, ktorý v tomto období, bude stav zimných zásob. Keďže včelstvá dlho plodovali, preplodovali aj časť zásob na zimu. Problém budú mať včelári, ktorí kŕmia presne podľa počtu rámikov v plodisku. Na rámik počítajú presné množstvo zásob. Pre týchto včelárov je skorý príchod jari záchranou. V prípade dlhej zimy nastáva pohroma. Práve v tomto období sa ukazuje potreba nahliadnuť z vrchu úľa do včelstva a posúdiť stav zimných zásob. V prípade nedostatku zásob pomôže rýchlo pridať cukrovo-medové cesto alebo zásobné medové rámiky ak vôbec nejaké máme. Pri slabších včelstvách sa môže stať, že včelstvo uhynie hladom hoci v úli boli rámiky so zásobami. Zimný chumáč je v úli uložený asymetricky, matka už ploduje, v prípade stabilne studeného počasia sa chumáč nevie presunúť za zásobami a keďže včely plod neopustia uhynú hladom. Tu môže pomôcť včelár ak včas zistí takýto stav. Treba presunúť rámiky so zimnými zásobami tak, aby chumáč včiel mal z oboch strán prístup k zásobám. Tento úkon ak je potrebný, treba spraviť za akéhokoľvek počasia, lebo už o týždeň môže byť neskoro.
Tento mesiac je posledným pre chovateľov matiek na zasielanie zimných mŕtvoliek na rozbor. Z vlastných skúseností viem, že nozéma sa nemusí prejavovať len pokalením rámikov a letáča, aj včelstvo bez akýchkoľvek príznakov môže byť na výskyt nozémy pozitívne.
V prípade pretrvávajúcej zimy ešte vykonávame práce v dielni, včelári s väčším počtom včelstiev začínajú zbíjať a drôtikovať rámiky. Pre včelárov, ktorí využívajú cukrovo-medové cesto, je potrebné pripraviť si ho v predstihu. Pri príprave cesta treba dbať hlavne na nezávadnosť medu. Nikdy nepoužívajme med neznámeho pôvodu, alebo od včelárov ktorých nepoznáme. Cesto je vhodné uskladniť vo fóliových vreciach, plastových nádobách alebo mikrotenových sáčkoch. V sáčkoch môže byť pripravené už na podávanie do včelstva, pred podaním do včelstva stačí sáčik narezať na pár miestach a včely si už pomôžu. Niektorí včelári namiesto cesta používajú skryštalizovaný repkový alebo slnečnicový med. Keď si porovnáme výkupné ceny týchto medov s cenami práškového cukru , možno je to aj lacnejší a menej prácny spôsob. Voľný čas vo februári sa dá využiť aj na napúšťanie úľových dielcov v parafíne. V Maďarsku používajú namiesto parafínu slnečnicový olej. Postup je vhodný len pre drevené jednostenné úle, nadstavky izolované polystyrénom sú nevhodné.
NN včelárenie
Oplodňovací NN je v podstate NN v úľovej zostave, len s tým rozdielom, že nemá očko a predná a zadná stena má z vnútra 3 zárezy na zasunutie sololitovej prepážky. Ak sa nadstavok nepoužíva na chov matiek je používaný v úľovej zostave v produkčných včelstvách. Na vizuálne odlíšenie je natretý inou farbou ako úle a nadstavky sú očíslované. Zasunutím 3 sololitových prepážok sa priestor rozdelí na 4 časti po dva rámiky. Oplodňovacie dno je drevený rám v pôdoryse NN rozdelený troma latkami na 4 časti. Na rozdeľovacie latky rámu dosahujú sololitové prepážky. Na každej strane dna je vyvŕtaný letáčový otvor pre dvojrámikové včelstvičká. Spodok dna je uzavretý vetracím sitom a umelou hmotou. Po uzavretí letáčových otvorov sa dá takáto 4 matková zostava bez problému premiestňovať do terénu. Pri osadzovaní oplodňovacieho nadstavku včelami pridávame do každej samostatnej časti 1 zaviečkovaný plodový rámik so včelami a 1 medovo-peľový rámik. Medzi tieto rámiky pridávame materskú bunku z termostatu. Po chovateľskej sezóne ponecháme v nadstavku jednu matku, povyberám sololitové prepážky, doplníme NN dvoma rámikmi a získam kompletné včelstvo na jednom NN. Ak tento úkon vykonáme včas, pridáme 2. NN s rámikmi a pri postupnom zakrmovaní pomocou rámikového kŕmitka pripravíme do zimy včelstvo na dvoch NN. Samozrejme oplodňovacie dno vymeníme za klasické a včelstvá liečime bežným postupom.
Ak spájame jednotlivé včelstvičká neskôr, pridávame 2.NN s medom, takže vzniknuté včelstvo dostáva hotové zimné zásoby. Aj takto pripravené včelstvo prezimuje bez problémov. To, že používame tieto oplodňovacie NN, neznamená, že sme proti oplodniačikom, sekciám atď. Každý používa to, čo mu pri práci vyhovuje. Niekomu vyhovuje tento jednoduchý systém, kde rotujú len rámiky a na konci sezóny získame taký počet včelstiev, koľko sme oplodňovacích NN používali. Je to však spôsob ktorý vyžaduje dobré materiálne zázemie a teoretickou nevýhodou pri nedostatku priestoru je to, že každý oplodňovací NN musí stáť samostatne, keďže matky sa oplodňujú do štyroch strán.
Ďalšou pomôckou pre chov matiek sú styrodurové plemenáče na 4 rámiky. Styrodur je materiál používaný v stavebníctve, dá sa kúpiť v rôznych hrúbkach. Jeho výhodou je ľahkosť, teplodržnosť, dá sa ľahko presne píliť okružnou pílou a spájať pomocou skrutiek do drevotriesky. Jeho nevýhodou je to, že občas ho včely vyhrýzajú a aj vtáctvo s ním nemá problémy. Materiál na jeden plemenáč vychádza do 100 Sk, to nie je položka, ktorá by včelára zruinovala. Počet štyroch rámikov nie je žiadny vedecký výskum, je to len bezodpadové využitie tabule 120×60 cm pre rámikovú mieru Optimal. Každý kto chce, si môže z tohto materiálu svojpomocne zhotoviť plemenáče na vlastnú rámikovú mieru. Nie je to môj vynález, používajú to mnohí včelári.
Po osadení plemenáča včelami, slúži počas sezóny na chov matiek, ale najdôležitejšie je to, že na 4 rámikoch sa dá bez problémov prezimovať včelstvíčko s matkou. Koľko včelárov na jar zháňa matky, pri troche námahy by si vedeli tento problém vyriešiť sami.