Kalendár včelára – JÚL

Júl je pre včelárov mesiac v ktorom sa zakladá sila včelstiev na nasledujúcu včelársku sezónu.
Na včelnici
Júl je mesiacom, v ktorom dokvitá slnečnica na juhu Slovenska, vo vyšších polohách môže byť medovica. Aj keď je slnečnica pre včely príťažlivá, ako znášková rastlina nie je istá. Veľa záleží od vysiateho kultivaru, od bonity pôdy, počasia, preto sa stáva dosť často, že kým si niektorí včelári pochvaľujú znášku zo slnečnice, o 100 km ďalej síce vidia, že kvitne, ale prínos je minimálny alebo žiadny. V tomto období sa vyskytujú aj časové úseky denných teplôt okolo 35-38°C, v takomto počasí slnečnica doslova zahorí. Takže, nie vždy je to výhra. A treba priznať aj ten fakt, že kvetné súbory včely dosť ničia. Po znáške zostáva v úli veľké množstvo upracovaných starých včiel, ktoré do zimy nepôjdu, ale ešte sa môžu zúčastniť na výchove novej generácie. To musí včelár využiť. Po odkvete slnečnice príroda v južných častiach už veľa nektáru neposkytuje, preto treba so včelstvami pracovať opatrne.
Vysoká sliedivosť včiel môže spôsobiť rabovku, na ktorú doplatia slabšie včelstvá, mnohokrát s pričinením včelára. Odoberať medové plásty treba preto v skorých ranných, alebo neskorých večerných hodinách, keď letová aktivita včiel je utlmená. Práce počas dňa môžu spôsobiť stav, že po piatom včelstve je už mrak sliediacich včiel na včelnici a nastávajú problémy. Z tohto dôvodu je dobré odoberať medníky pomocou výklzov, aj keď sú námietky na ich používanie, v tomto období , nie je nič lepšie. Odoberaný medník však musí byť včelotesný, lebo aj najmenšia špára spôsobí jeho vyprázdnenie bez pričinenia včelára.
Ak sa včelár ulakomí na každé kilo medu a vytočí úľ „do sucha“ (to by sa nemalo nikdy stať) treba okamžite doplniť stav zásob. Poučky, koľko kíl má zostať včelstvu sú bezpredmetné, všetko závisí od kondície včelstva, priestoru v úle a systému včelárenia. Ak včelár nie je veľkorysý ku včelám, nemôže čakať veľkorysosť od včiel. Teraz doplnené zásoby sú základom pre zimnú generáciu a začiatkom pre zimné zásoby. Pri nižších rámikových mierach vytočenie „do sucha“ nehrozí, včelár ponecháva NN s medom a plodom včelstvu. Dôležité je upraviť priestor plodiska, aby matka mala kde klásť. Nedostavané medzistienky a panenské plásty matka už nezakladie a treba ich z úľa vybrať, alebo uložiť mimo plodového telesa na ošetrovanie včelstvami. Nie každý má totiž priestor na skladovanie prázdnych plástov, ak je to možné, zverme to včelám. Nadstavok uložený pod plodisko včely ošetrujú a načas odpadne starosť pre včelára, čo s prázdnymi nadstavkami a rámikmi v takomto teplom období.
Inventúra a ukončenie letnej výmeny matiek
Po ukončení znáškovej sezóny je treba vykonať taxáciu včelstiev. Pod pojmom taxácia rozumieme stanoviť silu včelstva, kvalitu matky, stav peľových a glycidových zásob a hlavne zdravotný stav včelstva. Kým prvé parametre sú jasné na prvý pohľad, zisťovaniu zdravotného stavu treba venovať zvýšenú pozornosť. Je potrebné prejsť rámik po rámiku a otvoriť každú podozrivú bunku, hlavne nevyliahnuté bunky po okraji plodového telesa, ale aj každú atypicky zaviečkovanú bunku, buď nafúknutú, ináč sfarbenú, alebo s otvorom v strede. Mor včelieho plodu je totiž zákerná choroba, ktorá sa môže prejaviť aj v najsilnejšom včelstve.
Pri taxácii včelár môže zistiť aj klesajúci výkon matky, hoci počas sezóny ešte zodpovedala našim požiadavkám. Je dobré včas vymeniť nevhodnú matku, kus za kus, lepšie je však pridať odloženec s rozkladenou mladou matkou. Odloženec sa môže pridať naostro alebo cez perforovaný novinový papier.
Liečenie včelstiev
Ak je bezznáškové obdobie je vhodné použiť proti roztočom kyselinu mravčiu, koncom mesiaca už aj Gabonove pásiky. Nech funguje osveta aj do roztrhania, stále sú včelári, ktorí nevenujú klieštikovi pozornosť a liečia si po svojom. Ich postup je nebezpečný nielen pre vlastné včelstvá, ale aj pre včelstvá okolitých včelárov. Tu však nastupuje otázka, pomáhať takýmto „tiež včelárom“ a doslova im vnucovať liečivá, alebo ich nechať padnúť aj so včelstvami, nech úplne skončia. Pretože, v prvom prípade je to pre okolitých včelárov neustále riziko reinvázie klieštika a v druhom prípade je to riziko pár rokov, kým takýto „tiež včelári“ neskrachujú. Určite každý z nás má takéto prípady vo svojom okolí a všetci sa obetavo staráme o to, aby takýmto ľuďom včely prežili. Má to zmysel? Ale naspäť ku kyseline mravčej. Na trhu sú dostupné Formidolove dosky z VÚV v Dole. Dostupná je aj samotná kyselina, predajcovia sú na webe, čo včelári využívajú na svojpomocné zhotovenie rôznych nosičov. Či už je to hobra, starý kovral alebo známe 2dcl plácačky od alkoholu. Fantázii sa medze nekladú.
V ostatnom čase sa na českom trhu objavil odparovač pod názvom Mite Gone. Tí, ktorí sa zúčastnili na výstave v Prahe, si ho mohli zakúpiť, dostupný bol aj návod na použitie. Je to výborný nosič, vhodný aj pre včelárov s väčším počtom včelstiev. Podrobne je opísaný v časopise Moderní včelař 6 pod názvom : „Jak funguje Mite Gone“.
V stručnosti toľko, že je to vysoko nasiakavý materiál, ktorý sa upevní na krajný rámik v nadstavku. Pri teplote 24°C a 55% vlhkosti vzduchu sa z neho polovica objemu kyseliny odparí za 21 dní, celý objem do 40 dní. Následne sa dá po úpravách použiť znovu.
Nie každý používa kyselinu mravčiu, ak je niekto zástancom Gabonových pásikov, tieto treba vložiť do úľa ihneď po ukončení znáškového obdobia, v našich podmienkach na juhu po vytočení slnečnice. Po dokvitnutí slnečnice už nie je predpoklad väčšej znášky, takže sa Gabon môže použiť. V prípade predpokladu znášky radšej kyselinu. Zaužívaný postup s Gabonovými pásikmi sú dva nosiče na včelstvo. Treba si uvedomiť, že je to v prípade dvojpriestorových úľov. Ak máme kondične silnejšie včelstvá, treba použiť aj tri pásiky. Samozrejmosťou je aj kontrola spádu klieštika. Na vysúvacej podložke sa dá ľahko spočítať denný spád. A ešte jedna dobrá rada z praxe. Po dvoch týždňoch je dobré, ak pracujeme so včelstvom, prebrúsiť jemným šmirgľovým papierom obe strany nosiča, narušíme tým propolisovú vrstvu a umožníme lepší kontakt látky a klieštika.
Upraviť úľový priestor
Po ukončení znáškového obdobia a tým aj včelárskej medovej sezóny treba pripraviť priestor pre včelstvo. Ak sa používajú materské mriežky, tie treba odstrániť a umožniť matke plodovať na čo najväčšej ploche. Včelstvá nezužujeme. Ak chceme odobrať nadstavok, radšej ho ešte ponechajme na dne, aby včely nemali pocit z obmedzenia priestoru. V tomto čase sa totiž prispôsobujú veľkosti úľa, ak ich príliš zúžime, vytvorí sa slabšia zimná generácia.
Chov matiek
V tomto období sa už rojové materské bunky nevyskytujú, takže ak niekto chce chovať vlastné matky pomocou zakladania série, dá sa to ešte uskutočniť. Okrem založenia chovnej sétie treba venovať pozornosť aj trúdom. Akonáhle nastane bezznáškové obdobie a blíži sa koniec sezóny, trúdi sú z úľa vyháňaní. Chovateľ musí zabezpečiť pre pár včelstiev s trúdmi podmienky, aby sa včely ešte o trúdov starali.
Mesiac júl je dôležitý pre včelára hlavne kvôli nasledujúcej sezóne. Cieľ včelárovho úsilia nemá končiť vytočením medu, ale zazimovaním silných včelstiev. Chápem, že po fyzickej námahe spojenej s vytáčaním medu by si včelár rád oddýchol, ale sú určité kroky, ktoré treba vykonať, aby bol med aj v nasledujúcej sezóne. A tie kroky začínajú v druhej polovici júla. Ako sa teraz včelár rozbehne, tak bude bežať aj v roku 2008. To trochu úsilia za to stojí.

NN včelárenie
V mojom prípade vytočím slnečnicový med, nadstavky odvčelním pomocou výklzov. Keďže mám chladiareň na uskladnenie nadstavkov, takéto vytočené NN ešte od medu uskladním pod 10°C. Ich pridávanie v nasledujúcej sezóne bude bezproblémové, pretože včely medové nadstavky okamžite ošetrujú. Včelstvá v plnej sezóne obsadajú 5-6 NN, postupne ich stabilizujem na 4 NN, koncom augusta a v septembri na 3 NN. Ak používam mriežku, túto odstránim, v prípade Dadant systému keď plodisko tvorí rámik 42×35 cm mriežku nepoužívam. Včelstvá majú dostatok zásob, nechávam im časť slnečnicového medu. Po vytočení medu ukladám Gabonove pásiky do včelstiev a pri mojom systéme denne môžem prakticky bez kontaktu so včelami spočítať spád klieštikov. A upozorňujem, ak niekto nepoužil počas sezóny kyselinu mravčiu, treba vložiť gabony, akonáhle je to možné, po takejto zime je každý týždeň dôležitý.
Prípadné výmeny matiek uskutočňujeme hlavne odložencami, ale ak matka kladie bez problémov a treba ju vymeniť len kvôli jej veku, v prípade dostatku matiek necháme výmenu na čas po 10. septembri. Vtedy vymieňam matku kus za kus. Aj keď je júl zvyčajne najteplejší mesiac v roku, treba sa včas postarať o včelstvá. Niekedy sa včelárovi ani nechce do takého tepla, kým sa iní kúpu pri vode, včelár veľakrát len vo vlastnom pote. Ale treba si uvedomiť, že každý zanedbaný krok v tomto mesiaci sa vypomstí v nasledujúcej sezóne. Tí, ktorí sa včelárením živia si to nemôžu dovoliť. Treba si prácu so včelstvami uľahčiť ako sa len dá, aj preto som prešiel na včelárenie v NN systéme.