KALENDÁR VČELÁRA – SEPTEMBER

Práce v septembri.
Treba povyberať gabonové pásiky, hoci to mali urobiť už v auguste. Radšej ich vybrať neskôr, ako ich nechať do jari. Je mylné domnievať sa, že budú účinkovať aj v zime. Ponechané pásiky len zvyšujú hladinu účinnej látky a tým selektujú odolných klieštikov na danú koncentráciu. Po pár rokoch takéhoto ponechávania pásikov sa včelári čudujú, že liečivo je neúčinné.
Dokŕmiť včelstvá, zabezpečiť požadované množstvo zásob. Literatúra uvádza termín do 10. septembra. Podľa mojich skúseností termín závisí od počasia. Ak je pekné „babie leto“ nie je problém zakŕmiť aj neskôr, ak je september daždivý treba zakŕmiť čo najskôr. Koncom septembra je potrebné ešte skontrolovať včelstvá, najmä tie s tohtoročnými matkami. Stáva sa totiž, že v prípade pekného počasia mladá matka neprestáva plodovať a včelstvo minie časť zásob určených na zimu. Tu treba pomôcť buď rámikmi so zásobami z iných včelstiev, alebo ak ich nemáme, netreba sa báť dodať zásoby vo forme teplého sirupu 3:2 v priebehu celého mesiaca. Pri NN je situácia iná. Včelstvo zimujem v troch NN a dodám zásoby v takom množstve, aby boli uložené nad budúcim zimným chumáčom, ale aj krajné plásty druhého NN musia byť so zásobami a peľom. Jedným z argumentov kritikov NN včelárenia je veľké množstvo cukru na zakŕmenie. Nie je to celkom pravda. Pri súčasných výkupných cenách medu nemá zmysel vytáčať med nad plodom, po vyliahnutí plodu stačí dokŕmiť cukrom len miesta po plode a celý vrchný NN bude so zásobami na zimu. Jarné podnecovanie je pri systéme NN včelárenia pojem neznámy. Nestalo sa mi, aby mi včelstvo uhynulo na hlad, má dostatok zásob aj na jar. Potvrdila to aj tohtoročná zima, keď včelárom hynuli včelstvá buď na nedostatok zásob, alebo slabšie včelstvá nemali možnosť premiestniť sa za zásobami. Došlo k situácii, keď včelstvo uhynulo na siedmich rámikoch, hoci vedľajšie štyri boli so zásobami. Treba sa držať zásady, radšej dať o 2 kg cukru viac ako o jedno kilo menej. Nikdy nevieme, aký priebeh bude mať zima.
Zabezpečiť letáče proti vniknutiu hlodavcov. Najčastejšie sa používa pásik z materskej mriežky. Letáče nezužovať, zimujúce včelstvo potrebuje dostatočný prísun vzduchu. Pri NN úľoch sa otvor 30×2,5 cm prekryje pásom materskej mriežky a to včelstvu stačí. Na zimu sa ešte môže otvoriť očko v hornom NN.
Skladovanie rámikov a nadstavkov. V prípade, že nie sú priestory na skladovanie, môže včelstvo prezimovať v medníku a z opusteného plodiska sa vyberú 3-4 rámiky na vytavenie. Na jar sa nahradia medzistenami. Ak priestory sú, ale nie dostatočne chladné, nadstavky s rámikmi sa zabezpečia proti hlodavcom a raz za týždeň sa vysíria proti vijačke, kým vonkajšia teplota neklesne pod 10 stupňov. Ja mám vybudovanú chladiareň na 700 NN. Pri mojom počte včelstiev a pri NN systéme je to nevyhnutné aj počas sezóny.
Ošetrenie úľov. Ak je potrebné obnoviť nátery úľov v teréne, treba počkať na chladnejšie suché dni koncom mesiaca a úle treba natrieť, kým je drevo relatívne suché. Neskôr prídu hmly a vlhké dni a práca je potom problematická.
Zúžitkovanie prebytočných matiek. Začiatkom mesiaca je ešte možné vymieňať matky po hlavnom zakŕmení. Vymieňať matku pomocou odloženca nie je problém, ale dá sa vymeniť aj matka za matku. Pred pár rokmi mi zostalo niekoľko matiek v oplodniačikoch , a keďže je možnosť rabovky v tomto období veľká, okolo 10. septembra som matky zužitkoval. Starú matku som usmrtil a pridal do klietky k novej. Z 24 matiek mi takto prijali 23. Vždy sa koncom sezóny objaví pár matiek, o ktorých včelár vie, že ďalší rok budú problematické. V prípade dostatku mladých matiek je výhodnejšie ich vymeniť v tomto čase ako mať problémy na začiatku sezóny s nekvalitnými matkami.
Doznačenie matiek. V prípade, že včelár nemá označené niektoré mladé matky, je vhodné urobiť to v tomto termíne, kedy je počet včiel v úľoch menší a matka sa ľahšie hľadá. Ide hlavne o matky z tichej výmeny a u niektorých včelárov o matky rojové. Koncom sezóny sa vždy skôr nájde čas na značenie matiek ako na jar, keď práce iba pribúda. Pri kontrole včelstiev v priebehu sezóny označená matka urýchľuje prácu. Matky môžeme značiť špeciálnou fixkou, alebo nalepením opalitovej značky s číslom.
Úschova spotrebného materiálu. Stanovištia bez dozoru treba zabezpečiť proti neželaným návštevám. V posledných rokoch je takmer pravidlom, že včelnice alebo kočovné vozy v teréne sú lákadlom pre zberuchtivých spoluobčanov. Je veľkým rizikom ponechať v teréne medomety, konvy a iný materiál. V tomto období koncom mesiaca už nie je žiadúce, aby matka plodovala. V októbri potrebujeme včelstvá bez plodu, aby sa dal vydymením zlikvidovať klieštik.
Úľová otázka.
Je to téma ako pichnutie do osieho hniezda. Pri pohľade na rôznorodosť rozmerov človek až žasne, v akých bedniach a bedničkách dokážu včely existovať. Každý zo včelárov je majstrom, konštruktérom a kritikom zároveň. Včelári majú niekedy neuveriteľnú schopnosť skomplikovať život sebe alebo včelám. Buď chcú úľ prispôsobiť len potrebám včelstva, aby sa mali včely čo najlepšie, alebo chcú mať čo najpohodlnejšiu prácu bez ohľadu na včelstvo. Každý chce byť originálny a zlepšovať už aj odskúšané a funkčné. Niekedy zabúdajú, že v jednoduchosti je sila. Je pravda, že všetky tie úle na výstavách so zásuvkami, sololitmi vo vyfrézovaných zárezoch sú krásne a funkčné, ale len skúsený včelár si ich vie predstaviť v teréne aj po roku užívania. To sa už zásuvky zle vyťahujú, sololitom sa nedá ani pohnúť, pretože propolis a vlhkosť urobili svoje. Treba chodiť na výstavy, navštevovať pokrokových včelárov, ale treba myslieť aj na jednoduchosť. Jednoduchosť výroby, obsluhy, údržby. A nezatracovať niečo len preto, že „ja v tom nedokážem včeláriť“. Budem sa snažiť poukázať na to, že NN úle medzi tie jednoduché patria. Po všetkých stránkach. Ale to neznamená, že v iných typoch úľov sa včeláriť nedá. Pri dobre prepracovanom systéme sa dá včeláriť vo všetkom. Potom je to už len otázka prácnosti a efektivity. To je však už každého súkromná vec.