KALENDÁR VČELÁRA – JÚN

Aj keď je počasie tohto roku atypické už od nástupu jari, jedno je isté. Podľa kalendára začína leto a po najdlhšom dni v roku sa nám začne pomaly, ale iste deň krátiť. Neznamená to však, že zároveň ubúda práce pri včelách.
Na včelnici
V nížinných oblastiach zvyčajne dokvitá agát, kočovný včelári ťahajú svoje vozy na druhý a potom začína malina. Sú však aj oblasti kde po agáte nastáva Sahara. Sucho až do kvitnutia slnečnice. V tomto prípade sa včelár musí postarať o prísun potravy pre včelstvá, najmä vtedy, ak ich po agáte vytočil „do sucha“. Môže sa totiž stať, že matky obmedzia kladenie v prípade nepriaznivých podmienok a potom na slnečnicu budú úle poloprázdne. Ideálne je ak včelár vie vyplniť túto bezznáškovú medzeru prísunom včelstiev k porastom lipy, maliny a iných nektárodajných rastlín alebo ak v tomto čase začne tvorba medovice. Okrem toho tento mesiac treba využiť aj na:
– chov matiek. Každý včelár s počtom včelstiev nad 30-40 by si mal vytvoriť rezervu matiek na nepredvídané okolnosti. Vždy sa totiž už pri tomto počte včelstiev nájdu také prípady nečakaných strát matiek, ktoré si včelár nevie ani vysvetliť a preto je dobre mať poruke hneď náhradnú matku. Alebo sa treba informovať u registrovaných chovateľov matiek, či nemajú nejaké matky voľné, niektorí totiž začínajú s chovom až po znáške z agátu.
– ak bol rok bohatý na roje, treba vykonať „inventúru“ včelstiev. Hektické dni po kvitnutí repky a agátu pomaly utíchajú a ak včelári kočujú alebo nenavštevujú stanovište včelstiev každý deň, niekedy ani nevedia, že sa im včelstvo vyrojilo. Je preto dobré dať si včelstvá do poriadku, aby na znášku zo slnečnice bolo všetko v poriadku. Zároveň je dobré pri prehliadke kontrolovať zdravotný stav včelieho plodu. Najmä kočovníci po návrate môžu zostať nemilo prekvapení.
– ešte stále je vhodné obdobie na tvorbu odložencov, ak sa tvoria koncom mesiaca, treba ich už robiť silnejšie, aby do zimy išli v sile produktívneho včelstva. Kmeňové včelstvá sú na vrchole rozvoja, je dostatok plodových rámikov, treba to využiť.
– liečenie včelstiev. Nechcem byť zlým prorokom, ale po tohotoročnej zime bude problém s klieštikom. Stačí totiž, aby sa mal možnosť množiť o 1-2 generácie viacej ako v priemerných rokoch a môže nastať katastrofa na včelnici. A mám také informácie, že tí, ktorí preliečili po zime boli nemilo prekvapení, koľko klieštikov ešte padlo. A tí, čo nepreliečili, štartovali do sezóny s vysokým počiatočným stavom tohto parazita. Preto je potrebné využiť každú možnosť na povolenú liečbu, či už sa jedná o preliečenie rojov, odložencov, bezmatkových včelstiev. Treba využiť obdobie bez zaviečkovaného plodu. Okrem toho, výhodu majú tí včelári, ktorí majú možnosť kontroly spádu klieštika. Akonáhle je denný spád viac ako 5 ks, treba okamžite konať. Ak je včelár menej skúsený, treba sa ihneď spojiť s dôverníkom ZO alebo inšpektorom zdravia včiel a tí by mali vedieť poradiť.
– využiť stavebný pud včiel. Ešte stále je obdobie vhodné na pridávanie medzistienok alebo stavebných rámikov. Stavebný pud treba využiť v maximálnej miere a je vhodné vystavať rámiky aj do zásoby.
– vytáčanie medu. Ak má včelár záujem o čistý jednodruhový med, musí ho vytočiť z rámikov okamžite po znáške, keď spĺňa kritéria pre med (najmä obsah vody v mede). Na vytáčanie sa používajú medomety rôzneho druhu a veku. Bolo by zaujímavé vyhlásiť súťaž o najstarší fungujúci medomet, preto, že niektorí z nás točia ešte ne historických kúskoch. V dnešnej dobe by mal medomet spĺňať kritéria hygienickej nezávadnosti. Takéto sú nerezové medomety, ktoré sú však pre bežného včelára drahé. Na druhej strane, dotácie za opeľovaciu činnosť včelstiev za pár rokov vydajú na jednoduchý nerezový medomet pre hobby včelára. Dnes ponúkajú špecializované firmy rôzne typy a veľkosti medometov, ale nájdu sa aj u nás odborníci, ktorí vedia medomet vyrobiť v požadovanej kvalite.
Pre včelárov s väčšími rozmermi rámikov sú vhodné zvratné medomety, ktoré majú otočné kazety na vloženie rámika. Automatické ovládanie zabezpečí otáčanie smeru pohybu koša, takže sa rámiky vytočia postupne z oboch strán. Keďže automatika býva väčšinou programovateľná, včelár si nastaví rôzne časy točenia, a jeho úlohou je už len vložiť plný a vybrať prázdny rámik. A samozrejme odoberať vytočený med.
Pre nižšie rozmery rámikov sa osvedčil radiálny medomet. V tomto type sa rámiky ukladajú kolmo ne steny medometu a postupným zrýchľovaním otáčok pôsobí odstredivá sila smerom od vrchnej latky k spodnej. Med sa odstreďuje zároveň z oboch strán rámikov, takže rámik treba tiež vložiť a vybrať. Tieto medomety bývajú veľkokapacitné, dá sa do nich vložiť väčšie množstvo rámikov. Do medometu, ktorý používam s priemerom 1m vojde v jednom cykle točenia 48 rámikov, sú však aj väčšie. Doba točenia v mojom prípade je do 15 min..
Najbežnejšie medomety sú paralelné. Rámiky sa ukladajú do koša „rovnobežne“ so stenou medometu. Jedinou prácou je potom nastavovať otáčky a rámiky treba viac ráz otočiť, aby bol med vytočený z oboch strán. Tu záleží na skúsenosti včelára, hustote a teplote medu, akou rýchlosťou sa bude vytáčať.
Existujú rôzne typy a zlepšováky medometov, napr. paralelný s tromi rámikmi za sebou alebo medomet ktorý vystavoval Ing. Jindra na výstave v Prahe. Fantázii a zlepšovaniu sa medze nekladú. Treba si však uvedomiť, že med je výberová potravina a nemala by sa znehodnocovať v hrdzavých alebo nevhodnou farbou natretých medometoch.
– cedenie medu. Odstraňovanie mechanických nečistôt z medu sa dá uskutočniť rôznymi postupmi. Buď sa použijú klasické sitá alebo dvojsitá bežné v obchode. Tieto sa však rýchlo upchajú ak je med studený, alebo obsahuje už skryštalizované častice. Dá sa využiť aj princíp „samočistenia“ medu , keď po pár dňoch úlomky vosku a iné nečistoty vyplávajú na povrch medu a tie sa potom mechanicky odstránia. Takýto med je však vhodné pred predajom z domu ešte precediť cez uhelonové sitá, ktoré sa dajú kúpiť s rôznymi veľkosťami ôk.
Pre väčšie včelárstva sa používajú čeriace nádoby, v ktorých sú tieto sitá, alebo iné nerezové, a tiež sa využíva princíp usadzovania častíc vosku na povrchu medu. Výpustný otvor je na spodnej časti nádoby, takže med precedený cez sito sa vypúšťa, nečistoty ostávajú hore a sito sa nimi neupcháva. Samozrejme, priebežne sa nádoba dopĺňa medom.
Pred predajom medu je dôležité, aby v ňom neplávali rôzne mechanické nečistoty ako kúsky vosku, drevené úlomky z rámikov alebo časti včiel. Každý zákazník hneď ako zoberie pohár s medom do ruky, si ho prezrie proti svetlu. Je to prvý krok pri kúpe a je potom trápne vysvetľovať, ako sa tam ten kúsok nečistoty dostal. A hovorí to aj o kvalite včelára a o výslednom produkte jeho práce.
– nádoby na med. Aj v tomto smere je veľký výber. Klasické hliníkové konvy by sa síce už nemali používať, ak, tak natreté špeciálnou potravinárskou farbou, avšak cena tohto náteru je takmer totožná s cenou novej plastovej nádoby. Aj v tomto smere však záleží na včelárovi ako sa rozhodne. Hliníkové konvy sú takmer nezničiteľné, veď aj vydržali pár desiatok rokov, plastové nádoby sú hygienicky nezávadné, ale plast starne a ľahšie sa časom aj láme. Pre väčších včelárov sú vhodné sudy, ktoré musia byť natreté zvnútra potravinárskou farbou alebo lakom. V každom prípade je dôležité med skladovať vo vyhovujúcich nádobách, najlepšie v chlade, dobre uzavretý, aby neabsorboval vzdušnú vlhkosť a okolité pachy. Z dvora predaný med je vizitkou každého včelára, tak si jeho kvalitu nepokazme šetrením na nesprávnom mieste.
NN včelárenie
V princípe sa spôsob včelárenia v NN systéme nemení, využíva sa hlavne dostatok jednotlivých úľových častí. Ak sú včelstvá približne v rovnakej kondícii, prístup v pridávaní a odoberaní nadstavkov je jednotný, ale keďže v prírode nie je nič ideálne, môže sa použiť individuálny prístup k jednotlivým včelstvám. Skúsený včelár už vie odhadnúť čo včelstvo potrebuje. A aj denný prínos peľu veľa naznačí. Ak sa prínos vymyká z priemeru včelnice smerom dole, rodina bude problematická.
V prípade dostatku mladých matiek je vhodné ich okamžite pridať do včelstva, tieto rodiny sú potom v zbere peľu najlepšie. Osádzaním styrodurových oddielkov v dobe nadbytku plodu a včiel si zabezpečíme priestor pre mladé matky, ktoré v prípade nepoužitia môžeme aj prezimovať.
Chovatelia matiek postupujú už zabehnutým systémom. Pravidelne, každý týždeň zakladajú série a nastáva chovateľský kolobeh prác. V ostatnom čase väčšina z nich používa na zasielanie matiek univerzálne klietky, ktoré sa dajú po vypustení sprievodných včiel využiť aj ako pridávacie. Stačí vytvoriť medzeru medzi rámikmi a klietku s matkou do nej vložiť alebo zavesiť.
Každý včelár pracujúci s NN systémom ocení relatívne nižšiu váhu nadstavku v porovnaní s nadstavkami väčších rámikových mier. Výhoda tohto systému sa pri 5-10 včelstvách až tak nepreukáže, ale ak máte denne prezrieť 50 rodín výhoda tohto systému je neoddiskutovateľná. Len aby bolo čo dvíhať.