Medvedí cesnak sa na Slovensku zbiera od marca do mája, kedy je jeho sezóna. Zbierajú sa jeho listy a len dovtedy, kým nerozkvitne. Využiť ho môžete na dochucovanie jedál ako „korenie a tiež si ho môžete naložiť do liehu a používať ho ako liek na odstránenie rôznych neduhov pri trávení, bolestiach hrdla, zabraňuje vzniku srdcovo-cievnych chorôb a celkovo posilňuje imunitu. Medvedí cesnak obnovuje rôzne telesné funkcie a dáva ich do prirodzeného poriadku. Z medvedieho cesnaku zbierame iba mladé, zelené listy. Na jeho úpravu nikdy nepoužívame kovový nôž.
Šťava z medvedieho cesnaku
Z čerstvých listov medvedieho cesnaku vylisujeme šťavu a uložíme ju do chladničky. Časom listy opadnú a šťava sa vyčíri. Môže sa začať používať tak vnútorne ako i na vonkajšie použitie. Ak vás bude šťava na pokožke príliš štípať, rozrieďte ju horúcou vodou, ale vždy len to množstvo, ktoré potrebujete momentálne použiť. Inak sa šťava pokaziť. Nezriedenú šťavu môžete používať približne rok. Šťava sa užíva v malých dávkach na mokka alebo čajovej lyžičke 1x za deň, najlepšie na ráno. Na vonkajšie použitie ju môžete aplikovať aj napr. na plesne alebo exémy infekčného pôvodu. Takúto šťavu môžete bez váhania používať na dochucovanie rôznych jedál a šalátov. Vyskúšať ho môžete aj do kyslých polievok ako napr. fazuľovej alebo šošovicovej, kde je úžasný aj keď ho pridáte v úplne čerstvom stave. Pretože lisovanie listov medvedieho cesnaku je náročné, jednoduchšie je vyrobiť si z neho extrakt vylúhovaný v liehu.
Extrakt z medvedieho cesnaku
Umyté listy medvedieho cesnaku opláchnite studenou vodou a nechajte prirodzene preschnúť. Listy potom natrhajte alebo nakrájajte keramickým nožom na menšie kusy. Naložte ich na tesno do dvoch 7 dcl zaváraninových pohárov a zalejte napr. vodkou až po vrch. Poháre uzavrite napr. fóliou a zagumičkujte alebo oviažte kúskom povrázku. Položte ich potom na slnečné miesto a nechajte lúhovať 2 týždne. Po dvoch týždňoch extrakt sceďte a zrieďte s vodkou, ktorá vám zostala. Takto zriedený ho môžete užívať denne po 1 čajovej lyžičke ráno, šoféri samozrejme, radšej večer. Takýto elixír okrem už spomínaných účinkov znižuje krvný tlak, detoxikuje organizmus a tiež vynikajúco pôsobí proti nespavosti.
Víno z medvedieho cesnaku
Dve plné hrste čerstvých pokrájaných lístkov povarte krátko v 1/2 litri bieleho vína. Podľa vlastnej chute potom doslaďte kúskom medu alebo domáceho sirupu. Pite každý deň, pomaly, po pár dúškoch.
Pesto z medvedieho cesnaku
Listy medvedieho cesnaku, soľ a čierne korenie posekajte nadrobno v mixéri. Potom pridajte kúsok olivového oleja. Ak ste si ho pripravili náhodou viac, nezabudnite, že ho však môžete uložené v sklenom pohári konzumovať len niekoľko dní.
PS: Nazbierali sme si medvedí cesnak s cibuľkami a presadili do záhrady. Po roku sme zistili, že nám ich vykvitlo o niečo viac. Skúste to aj vy. Vraj ochráni pozemok pred myšami a záhradku pred krtkom:)