NEZVYČAJNÉ PRÁZDNINY

V dňoch 5.-9.augusta 2013  sa konal v Drahovciach denný včelársky tábor. Pod vedením pána Miroslava Habra st. , člena R SVS Piešťany mali 4 dievčatá a 4 chlapci vo veku od 6-10 rokov prázdniny, aké ešte nezažili. Dozvedeli sa veľa nového a videli to, čo sa len tak bežne nevidí. Ale poďme pekne poporiadku.

2

Pondelok bol asi najzaujímavejší, pretože deti boli pri stáčaní medu a dokonca si aj skúsili  odviečkovanie plástov. Videli nástroje, ktoré včelári používajú, nazreli do medometu a každé dieťa si načapovalo do pohárika čerstvo stočený med. Samozrejmosťou boli aj nálepky, ktoré si deti vlastnoručne vyrobili a nalepili na pohárik. Po malom občerstvení sa pustili do maľovania úľa, ktorý bude zdobiť náučný včelársky chodník v dedine.

34

 

 

 

 

 

 

 

 V utorok boli na včelnici kŕmiť včielky. Ako sa na správneho včelára patrí, nasadili si klobúky, kukly a rukavice a asistovali pánovi vedúcemu. Mali možnosť držať v ruke dymák a dozvedeli sa, na čo slúži. Hoci včely lietali, nikto sa nebál a nikomu sa ani žihadlo neušlo. Cestou zo včelnice sa táborníci zastavili na krátku besedu a najstaršieho včelára z Drahoviec, pána Cyrila Karabu, ktorý im porozprával zaujímavé príbehy o tom, ako on začínal včeláriť.

 5

Streda sa niesla v znamení vosku . Výroba sviečok, či už z foriem alebo stočených z medzistienky, uchvátila deti najviac. A najviac sa im páčilo, že si výrobky mohli odniesť domov a obdariť nimi svojich blízkych.

6

7

 

 

 

 

 

 

Štvrtok bol dňom pracovným. Mladí včelári vyrábali rámiky. Kladivom narábali jedna radosť. Sem-tam sa klinček skrivil, ale nikoho to neodradilo. Naťahovanie drôtika tiež nikomu nerobilo problém. Nakoniec sa každý pochválil svojim výtvorom a ostatní ho ohodnotili. Malí majstri si rámiky zobrali domov, aby aj rodičia videli, čo vyrobili.

8

No a piatok bol rozlúčkovým dňom. Okrem toho, že najmladší člen tábora ochorel a nemohol sa s ostatnými rozlúčiť, pribudlo nám jedno dievča, ktoré sa o tábore dozvedelo neskôr. Deti sa boli pozrieť na náučnom chodníku. Zasúťažili si vo vedomostnom teste, obzreli si včielky v presklenom pozorovacom úli a bolo aj vyhodnotenie celého týždňa. Každý účastník dostal tričko so spoločnou fotografiou , na ktoré sa mu kamaráti podpísali, malú pozornosť a sladkosť. Veríme, že sa všetkým páčilo, že sa naučili veľa nového a že sa možno opäť o rok stretneme na ďalšom takomto tábore.

9