OTVORENIE VČELÁRSKEHO CHODNÍKA V DRAHOVCIACH

OTVORENIE  VČELÁRSKEHO CHODNÍKA V DRAHOVCIACH

      V sobotu   14.9.2013 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie  Včelárskeho chodníka v Drahovciach. Hoci bolo nebo od rána zatiahnuté a pršalo takmer celý deň, nakoniec sa počasie umúdrilo a celá slávnosť prebehla bez jedinej kvapky.
S myšlienkou vybudovať včelársky náučný chodník  v našej obci prišiel pán Miroslav Habr st., vedúci včelárskeho krúžku .
Dopomohla mu k tomu návšteva Náučného chodníka v Kálnici u pána Tibora Valoviča. V najbližšej dobe sa chystá osloviť všetky MŠ a ZŠ v našom kraji, aby prišli so svojimi žiakmi na exkurziu. Hoci chodník nie je veľký, je tam veľa dôležitých informácií pre všetky vekové skupiny.
Úvodného slova, ako aj celého moderovania akcie sa vynikajúco zhostila zástupkyňa CVČ v Drahovciach, pani Blanka Kollárová. Najskôr privítala vzácnych hostí, medzi ktorými nechýbali  predseda Spolku včelárov Slovenska  Ing. Pavol  Kameník, ved. sekretariátu  SVS pani Lýdia Kubinová,  RNDr.  Jozef Žigo, krajský zmocnenec  a poradca pre včelárstvo za Banskobystrický kraj, pr. Ľubomír Vančo, krajský zmocnenec  a poradca pre včelárstvo za Trnavský kraj, predsedovia R SVS Sereď a Žilina  a v neposlednej rade starosta obce Drahovce  Ing. Juraj Klein. Po predstavení hlavných sponzorov, bez ktorých by kútik neuzrel svetlo sveta , a ktorými boli fy. JAVYS a.s , ROBO Piešťany , ENRICO a.s. Ružomberok a PVOD Drahovce, prišla na rad kultúrna vložka v podaní Drahovského folklórneho súboru, ktorý okrem iného zaspieval aj milú  pieseň o drahovských včelároch. Pri  bráne stáli deti v krojoch a ponúkali prichádzajúcich voňavými medovníčkami.
Hlavným bodom programu bolo slávnostné  prestrihnutie pásky  rukami  predsedu Spolku včelárov Slovenska – Ing. Pavla Kameníka,   starostu obce Drahovce – Ing. Juraja Kleina a samozrejme Miroslava Habra st., bez ktorého  by včelársky kútik nebol vznikol.  Pri  tejto príležitosti prebehol aj  krst figurálneho úľa. Krstným otcom sa stal predseda SVS – Ing. Pavol Kameník  a krstil ako inak – sladučkým medom. A meno úľa?  PICHANDO.  Je vám to povedomé? Ak áno, tak určite viete, že je to hlavná postava  z filmu Tisícročná včela.
Sprievodnou akciou podujatia bola ochutnávka súťažných medov, ktorá zaujala mnohých návštevníkov. Kto mal chuť,  mohol  tipovať číslo medu, ktorý získal na 7. ročníku Slovenského medového festivalu v Trstenej cenu za Najlepší slovenský med.  A z tých, ktorý uhádli, boli vylosovaní traja víťazi a odmenení peknými cenami.  Našlo sa zopár jednotlivcov, ktorí sa  po ochutnávke vrátili späť do stanu s požiadavkou ,že si chcú kúpiť med s určitým číslom. Ale na predaj bol iba med a výrobky z vosku od miestneho včelára.
Pre deti bolo pripravených niekoľko zaujímavých aktivít. Mohli si pozrieť poučnú rozprávku o živote včiel, ozdobiť sladký medovník, či vyrobiť sviečku z včelieho vosku, pri výrobe ktorej asistovala Mgr. Nataša Pažitná.  Nechýbal ani súťažný kvíz, z ktorého si každý odniesol malú pozornosť, ktorú venovali  fy. Apidar Piešťany, FaxCOPY  Bratislava, Ústredie Spolku včelárov Slovenska v Trstenej a fy.  Apimed Dolná Krupá.
Veľkému obdivu sa tešili aj dve torty, ktoré napiekli dve šikovné cukrárky z Drahoviec pani Zdenka Pažitná a pani Mária Kristeková. Také boli nádherné, že ich bolo aj škoda rozkrojiť.  Avšak pochutnali si na nich všetci návštevníci  nášho krásneho podujatia.  Pani Vladka Urbanová upiekla voňavý medovník s podobizňou sv. Ambróza  – patróna včelárov a darovala ho včelárskemu krúžku.
V mene Regionálneho spolku včelárov Slovenska  Piešťany by sme chceli  poďakovať všetkým, ktorí  akýmkoľvek spôsobom prispeli k uskutočneniu tejto  krásnej  slávnosti.  Dúfame, že  ochutnávka medov  sa stane akousi tradíciou, ktorou by sme každoročne v Drahovciach  zavŕšili včelársky rok.
Náučnému kútiku  i včelárskemu chodníku prajeme veľa zvedavých návštevníkov  a veríme, že v plnej miere  splní svoj zámer v odovzdávaní informácií a vzdelávaní detí a mládeže.

Ingrid Habrová
R SVS Piešťany