Včelie produkty a ochutnávka medov z celého Slovenska v Hlohovci – ročník 2012

Tradičný  Michalský  jarmok 2012 v Hlohovci pripadol na 29. september. Pokročilý dátum v kalendári značí zber úrody, jej bilancovanie a s tým spojená všeobecná oslava a ochutnávka plodov roka. V tomto zmysle  sa niesla aj súbežná akcia včelárov R SVS Hlohovec.
V  tento deň sa spojila dlhoročná priateľská spolupráca medzi   hlohoveckými záhradkármi  a včelármi do spoločnej prezentačnej výstavy  včelárov a záhradkárov, ktorá sa  konala v Dome záhradkárov v Hlohovci. Veď včely a záhrada vždy patrili k sebe a naša spolupráca so záhradkármi bola vždy úprimná a ústretová.  Cieľ bol jasný. Prilákať na výstavu čo najviac návštevníkov. A tak sa k záujemcom o včelárenie  pridali aj priaznivci záhradkárskej výstavy. A hlavne  tí boli včelárskou expozíciou  nadšení. Veď 70 vzoriek medov a 11 druhov medovín  z regiónov  celého Slovenska pripravené  k ochutnávke sa nenaskytne každý deň. Treba povedať,  že  návštevníci si ochutnávku aj  patrične užívali.
 Vďaka krátkym  odborným výkladom o mede a medovine,  ktoré podávali naši  členovia  pr. Miklovič, Vavro, Vančo, Sásik, Ďurka a ďalší sa  návštevníci dozvedali nové a nové informácie o včelárení, o včelích produktoch, o ich liečebnom účinku a veľkom význame.  Tieto malé – čiastkové prednášky o tmavých i svetlých medoch, o propolise,  vosku,  včelej kašičke, peli, ale aj o medovine vyprovokovali viacerých aj k zakúpeniu si týchto produktov, ktoré boli na výstave k dispozícii. 
Treba povedať, že aj napriek veľkej  ponuke  jarmočných burčiakov veľmi zabodovala aj ochutnávka medovín. Veď mnohí z návštevníkov si z výstavy odnášali nielen med, ale aj medovinu, ktorá zvlášť oslovovala nežné pohlavie. Otázky o výrobe medoviny nemali konca – kraja.  A nás teší,  keď vieme na ne fundovane odpovedať. Veď výroba dobrej medoviny  –  to je ďalší  rozmer včelárenia podmienený vedomosťami a veľkým fortieľom. Je to tiež jeden zo spôsobov,  ako využiť a  efektívne realizovať nadprodukciu medu. Výstava sa páčila záhradkárom, včelárom, ale hlavne širokej verejnosti. Miesto dvoch  jarmočných dní t.j. v sobotu 29. a nedeľu 30. septembra  2012 sa predĺžila výstava až do pondelka – 1.októbra pre deti všetkých  ZŠ v Hlohovci, ktorým boli následne rozdané všetky medvedíky so vzorkami medov a rovnako aj  vzorky vystavovaného ovocia. Teší nás, že medzi sladkými a zdravými dobrotami, ktoré si deti odniesli boli aj naše vynikajúce pravé slovenské medy.

Ľubomír Vančo