Kalendár včelára – Október

Október je z hľadiska počasia ťažko definovateľný mesiac. Sú roky, keď je počas celého mesiaca krásne slnečné počasie, koncom mesiaca prízemné mrazy, ale sú aj roky, keď je celý mesiac upršaný, hmlistý. Včelár bez ohľadu na počasie musí dokončiť sezónu a začať sa pripravovať na ďalšiu.
Doliečiť včelstvá
Najdôležitejším bodom tohto mesiaca je dokončiť liečbu včelstiev. Včelár môže poctivo liečiť celú sezónu, ale ak nezníži počet klieštikov na minimum, v nasledujúcej sezóne bude mať problémy. Veľa včelárov sa domnieva, že stačí zadymiť dvakrát a všetko je v poriadku. Robia to hlavne tí, ktorí majú ešte úle bez odnímateľného dna a je pre nich problematické kontrolovať spád klieštikov po každom liečení. Chápem, že vsúvať podložku cez letáč nie je príjemná záležitosť a ani včely sa tomu netešia, ale skončiť prehliadku bez toho, aby sa včelár presvedčil, že už nie je žiadny spád, je dvojsečná zbraň. Jesenným preliečením už nemôžeme zachrániť silne napadnuté včelstvo. To uhynie tak či tak. Zníženie počtu klieštikov sa odrazí až v budúcej sezóne. Aj tohto roku niektorí včelári tvrdli, že na jeseň včelstvá liečili a aj tak mali úle prázdne. Silne napadnuté včelstvo totiž nemá šancu vychovať včely na zimnú generáciu, keď na nej práve parazituje klieštik. V praxi to potom vypadá tak, že včelár síce tvrdí, že všetko preliečil a aj poctivo nakŕmil, ale včely mu potom zmizli. Úle zostali prázdne aj so zásobami na zimu ( keďže v chladnom počasí už nie je rabovka ), tie ešte uložili letné včely, a včely, ktoré mali tvoriť zimnú generáciu postupne hynuli a vytrácali sa z úľa, pretože na nich parazitoval klieštik. Dôležité je teda používať liečivá na báze amitrazu ( Varidol FUM ), poctivo kontrolovať spád klieštika a v tomto kroku liečenia sa venovať každému včelstvu individuálne. Vždy sa nájde pár včelstiev na včelnici, ktoré z rôznych príčin treba preliečiť aj štyri krát, ale sú to výnimky, ktorým treba venovať pozornosť.
Ľahšie sa likviduje tento parazit v čase, keď sa nemá kde schovať, keď nie je zaviečkovaný plod, ako počas sezóny, keď je matka na vrchole kladenia a celé plodisko je zaplodované. Občas aj v novembri alebo v decembri, keď je včelstvo bez plodu, príde teplá vlna a cez deň teplota stúpne na 10-12OC, ale s tým nemôžeme počítať každý rok. Počas týchto dní je dobré u pár včelstiev ktoré vykázali nulový spád klieštika zadymiť a overiť si, či je to pravda aj po pár týždňoch po poslednom liečení.
Iná možnosť je potom použiť aerosolový prístroj.
Predaj medu
Na predaj sa treba pripraviť, či už na trhoviskách, alebo jesenných jarmokoch a iných akciách. Pri súčastných výkupných cenách, ktoré sa pohybujú okolo 8,-eur za kvetový med iná možnosť ani nie je. Šťastný môže byť ten včelár, ktorý vie celú svoju produkciu predať v malom za rozumné ceny. Čo je to rozumná cena? Určite každý z nás vie vyprodukovať med za rôzne ceny. V cene medu sa odrážajú hlavne náklady, ale aj to, či si včelár len privyrába, alebo zo včelárstva žije. Treba si uvedomiť, že s našim medom predávame aj svoje meno. Zákazník, keď zistí kvalitu vášho medu je schopný túto cenu zaplatiť. Kto má rád med a váš mu chutí, vie to aj oceniť. Netreba sa podliezať s cenami. Ak niekto nemá rád med, nekúpi si ho ani keď mu ho ponúknete za 5,-eur / kg.
Príprava medu na predaj
Hoci legislatíva EÚ znížila kvalitatívne požiadavky na med, nás pri predaji medu sa to netýka. Ak si chceme udržať zákazníkov, náš med musí byť kvalitný. Bohužiaľ niektorí včelári o kvalite veľa nevedia. Týka sa to hlavne rozpúšťania skryštalizovaného medu. Zákazníci u nás sú konzervatívni, sú zvyknutý na med v tekutej forme. Má to na svedomí hlavne agátový med, ktorý zostáva dlho tekutý a tak med skryštalizovaný považujú za cukrový. A tiež aj rétorika včelárov, ktorí označujú skryštalizovaný med ako scukornatelý. Stačí sa pár krát takto vyjadriť o mede pred laikom a hneď si to začne spájať s cukrom.
Ďalšia chyba v kvalite môže nastať pri rozpúšťaní skryštalizovaného medu, keďže hlavne tekutý med je predajný. Mnohý z nás ho rozpúšťajú rýchlo a pri vysokých teplotách. Keďže med obsahuje okrem iných látok aj bielkoviny a enzýmy, tie sa vysokou teplotou rýchlo a úspešne vyzrážajú. Zostane potom iba sladký roztok s bielou penou bez látok, ktoré robia med medom. Tá biela pena sú totiž uvarené bielkoviny, je to ako keď dáte bielko z vajíčka do horúcej vody a ono sa uvarí dobiela. Takýmto spôsobom síce získate tekutú hmotu, ktorá je priezračná, ale s medom má už len málo spoločného. Dosahuje sa to najmä pri rozpúšťaní medu v kotloch, kotlinách, hrnci s vodou a pod. Teplota pri rozpúšťaní medu by nemala byť vyššia ako 40-45°C. Je síce pravda, že to dlhšie trvá, ale kvalita medu sa uchová. V literatúre sa opisujú rôzne stekucovače medu, v predajniach sú špirály, ktoré pri nízkej spotrebe elektriny rozpustia med za 2-3 dni. Pri nových nádobách z plastu existujú špeciálne ohrievače na plastovú nádobu. Treba do týchto pomôcok investovať, keď chceme rozprávať o kvalite nami predávaného medu. Dôležitým obrazom sú aj nádoby v ktorých med predávame. Omnoho estetickejšie pôsobia jednotné fľašky, či už zo skla alebo z plastu s nálepkou, ako práve povyberané nádoby zo špajze, keď je každá iná a s iným uzáverom. Často sa stáva, že zákazník prinesie vlastné fľašky, ale podľa mojich skúseností vždy s použitým viečkom. Treba ho upozorniť, že med naberá cudzie pachy a med s vôňou kyslých uhoriek alebo čalamády nie je vo vašom sortimente.
Pri predaji z dvora je dobré pre nových ale aj stálych zákazníkov vždy pribaliť nejakú maličkosť, či už vo forme jabĺčka, malej sviečky so včelieho vosku, alebo vzorky pastovaného medu. Zákazníci sú zvyknutí na akcie a takýto „ akčný “ prídavok k medu ich určite poteší a včelára nezruinuje. Je to pozitívne pri budovaní vzťahu včelár – zákazník.

Akcie, výstavy a podujatia
Krivka práce v októbri pri včelách už klesá, včelárovi zostáva viacej času aj na iné aktivity. Je čas porozmýšľať ako ďalej v súčastnej situácii vo včelárení. V mnohých obciach a mestách sa pestovatelia chvália svojimi výpestkami na výstavách ovocia a zeleniny, nie je na škodu.
Vďačný je pozorovací úľ, pretože väčšina občanov nemá o živote v „ tých drevených bedničkách “ ani predstavu, pekne ukáže v rôznych baleniach naaranžovaný peľ, med, propolis alebo výrobky zo včelieho vosku ako sú sviečky, obrázky na stenu, či vianočné ozdoby. Nenariekajme, že med nikto nepropaguje, keď to nevieme spraviť sami. Štát to za nás nespraví.
NN včelárenie
Na včelnici okrem upratovania materiálu a upravovania okolia včelnice je dôležité preliečenie. Včelstvá sú väčšinou na dvoch NN, na vrchnom NN je durofolová priesvitná fólia, takže sa dá bez problémov a otvárania včelstva nahliadnuť do úľa.
Trochu kritiky
Veľká väčšina včelárov vôbec nevenuje čas vzdelávaniu, modernizácii inventára. Na výstavách, prednáškach človek stretáva stále tie isté tváre. Je mi ľúto, že aj časopis čítajú len tí, ktorí sa chcú niečo dozvedieť, a tí ktorí by to potrebovali nejavia oň záujem.
Začína čas, keď sa o dotáciách začne častejšie diskutovať. Tu včelári kritizujú každé zníženie, ale že predávajú med pod cenu a necenia si svoju prácu to nepripustia. Málokedy sa stane, že by sa v jednej obci dohodli na cene, vždy je niekto, kto podlieza s cenou, hoci med nie je rýchlo kaziaci sa tovar. Ale to je asi slovenská vlastnosť. A potom čakáme, že nám štát prilepší.