MŇAM FEST 2012

Dňa 22.09.2012 sa v centre Bánoviec nad Bebravou konal 2.ročník Mňam festu-farmárskeho festivalu dobrôt nášho kraja.Jedná sa o nové podujatie farmárov a poľnohospodárov z Bánovského a Trenčianskeho regiónu. Na ňom mali možnosť verejne prezentovať svoje výrobky a produkty. Prvotná myšlienka Festu bola oslava úrody, akýmsi pokračovaním žatevných osláv a dožinkov. V súvislosti s tým, čo sa teraz deje na trhu s potravinami, či už v Európe alebo priamo v našom regióne sa rozhodli urobiť niečo, čím by dokázali spropagovať svoje výrobky. Je pre nich podstatné, aby občania kupovali kvalitné slovenské výrobky a aby ich produkcia neputovala do stoviek kilometrov vzdialených supermarketov, ale priamo k spotrebiteľovi. Samotná poľnohospodárska výroba je však vylúčená bez možnosti opelenia rastlín.Tým sa pre nás ako Regionálny spolok  v Bánociach nad Bebravou otvorila možnosť prezentovať aj túto časť poľnohospodárskej výroby. Po prvotných počiatočných problémoch sme sa rozhodli vytvoriť expozíciu včelárskych produktov a prezentovať ju verejnosti. Široký výber medov od pastovaných až po medovicové, sušený peľ, med s peľom, propolis, propolisové tinktúry, ale aj rôzny výber medovín-šípková, tmavá, svetlá.Takisto sviečky rôznych tvarov a veľkostí. Všetci priatelia sa snažili prezentovať svoju prácu a odpovedali na otázky ľudí. A veru že ich bolo požehnane.Celý deň sme lietali ako naše včeličky v úli, aby sme dokázali vysvetliť pre nás bežné veci zo života včiel, ich chovu a starostlivosti o ne. Touto formou by som sa chcel poďakovať všetkým členom, ktorí pomáhali pri realizácii. Hlavné vďaka patrí priateľovi Pavlovi Lexmannovi, ktorý svojpomocne spravil úľ. Ten bol z viacerých strán z plexiskla, takže v ňom bolo možné vidieť včely aj značenú matku. Veľké vďaka patrí aj priateľovi Stanislavovi Rosovi a jeho domácej medovine. Vysoká návšteva nášho stánku a zvedavé otázky nielen detí, boli zadosťučinením našej práce. Myslím, že sme ako včelári odviedli veľký kus práce a pevne dúfam, že sa  nám podarí rozšíriť naše rady o nových nádejných včelárov.
Pripájame sa k ostatným farmárom a výrobcom potravín a chceme odkázať ľuďom, že sme tu pre nich. Dokážeme vyrobiť kvalitné produkty a sme vďační, že nakupujú slovenské výrobky. Vďaka Mňam festu im zase na oplátku vieme ponúknuť obrovské množstvo typických slovenských výrobkov v podobe gastronomických špecialít, ktoré mali možnosť návštevníci v tento deň ochutnať. Obyvatelia nielen Bánovského okresu majú veľký záujem o výrobky, ktoré produkujú firmy i živnostníci v tomto regióne. Svedčia o tom aj čísla odhadov návštevnosti. V minulom roku sa odhadovalo, že prišlo sedem tisíc ľudí.V tomto roku správy hovorili už o desiatich tisícoch návštevníkoch. Myslím si, že podpora domácej produkcie je dôležitá aj z pohľadu udržania zamestnanosti na vidieku. Každá včielka, ktorá ubudne má zásadný podiel na opelení poľnohospodárskych rastlín, stromov alebo kvietkov. To sa negatíne odráža na úrode nielen ovocia a zeleniny ale aj ostatných plodín. Sme radi, že nás okrem širokej verejnosti prišiel podporiť i minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky Ľubomír Jahnátek, predstavitelia výkonnej moci a zástupcovia samosprávy.
Okrem ochutnávok a možnosti nákupu mali návštevníci možnosť navštíviť sprievodné akcie. Kultúrny program bol tvorený hlavne regionálnymi folklórnymi súbormi z blízkeho okolia. Od desiatej rána až do večera, boli obidve pódia na námestí vždy plné.
Obrovský úspech mal detský kútik, kde si tí najmenší mohli prísť pozrieť rôzne domáce zvieratká, ktoré mestké deti nemajú šancu bežne vidieť. Takisto vyšantiť sa na balíkoch slamy a sena bol pre niektorích nezabudnuteľný zážitok.
Sprievod s malými poníkmi alebo furmanské záprahy pútali obrovskú pozornosť. Dali  by sa označiť za raritu, ktorú nie je možné vždy vidieť. Svoje čaro mala aj vystavovaná poľnohospodárska technika. Pre deti okrem rôznych atrakcií boli pripravené aj súťaže v poznávaní semienok rastlín,výtvarná súťaž alebo možnosť povoziť sa na koníkoch. Dospelých určite potešila bohatá tombola. Ďakujem všetkým návštevníkom Mňam festu 2012 a veľmi sa tešíme na ďaľší ročník.Určite prídeme prezentovať našu prácu so včielkami aj budúci rok a prinesieme nové veci  či  nápady, ktorými pomôžeme spropagovať včelárstvo na Slovensku. 

[nggallery id=24]